Minu teekond superviisor-coach’iks
Supervisiooniõppesse jõudmine oli loomulik, ent sisuliselt oluline samm edasi minu professionaalse identiteedi loomise teekonnal- liikumine aitaja rollist partnerlusse, kus oskused loova töö, kohalolu ja süsteemse mõtlemise vallas said uue tähenduse nii professionaalses kui mitmetasandilises koostöös.
Pikaaegne kogemus muusikaterapeudina, sh töö haigla- ja haridussüsteemis, on kujundanud minus sügava tundlikkuse väsimuse ja läbipõlemise varajaste tunnuste suhtes. See praktiline teadmine, koos sooviga pakkuda laiahaardelisemat tuge just abistava elukutse valinud spetsialistidele, rajas aluse teraapiakeskuse supervisioonile pühendatud haru kujunemisele.
Minu professionaalne fookus on täna supervisiooni pakkumisel loov- ja sotsiaalvaldkonna spetsialistidele ning panustamisel muusikateraapia kui eriala terviklikku arengusse. Samas avas ISCI programm võimaluse süveneda ka juhtimis- ja organisatsioonilise supervisiooni eripäradesse- see oli inspireeriv kogemus, mis avardas minu seniseid arusaamu ning tõi esile vajaduse arendada täiendavaid professionaalseid pädevusi keerukamate süsteemide toetamiseks.
Superviisori rolli näengi eelkõige kui pideva õppimise, eneseanalüüsi ja piiritaju süvendamise protsessi. Usun, et kutse ega diplom ei tähenda lõplikku teadmist, vaid valmisolekut küsida, kuulata ja kasvada– inimesekeskselt ja süsteemiteadlikult.


tööriistakast kui
Avatud ateljee
Mulle meeldib mõelda, et minu tööriistakomplekt ei ole suletud kast, vaid pigem avatud ateljee- ruum, kus vahendid, küsimused ja vaatenurgad sünnivad alati koos inimesega, kellega parasjagu kohtun. See ateljee on täis värve (tehnikaid), lõuendeid (mudeleid) ja muusikat (sekkumisi) ning loob end pidevalt uuesti läbi kogemuse.
Analüütilise ja pigem skeptilise loomusena vajan enne uute lähenemiste rakendamist nende sügavamat lahti mõtestamist. Teooriatele ja mudelitele toetumine loob struktuuri, mis paradoksaalsel moel võimaldab mul loovuses vabamalt ja teadlikumalt tegutseda. Kogemus on kinnitanud, et just struktuur loob loovusele turvalise ruumi-raamid, mis suunavad inimesi sügavamate ja teadlikumate protsesside poole.
Olen õppijana visuaalne ja kogemuslik. Vajan aega, et uus teadmine minus settiks, elustuks ja muutuks elavaks praktikaks. Õpingute jooksul olen loonud palju skeeme ja mõttekaarte. mitte pelgalt konspekteerimise, vaid mõtestamise ja tähenduse loomise viisina. See on viis, kuidas seostan õpitut iseenda kogemusega ning loon tööriistu, mis toetavad ka minu kliente nende õppimises ja arengus.
TEOORIAD JA FILOSOOFILINE TAUST

Hawkins & Shoheti seitsme silma mudel (2012) toetab mind süsteemsel vaatlusel- see tuletab meelde, et lahendused ei sünni ühe tasandi piires, vaid kogu süsteemi teadlikumal uurimisel.

Minu praktika aluseks on veendumus, et muutus sünnib siis, kui inimene saab olla nähtud, kuuldud ja mõistetud, ilma vajaduseta kohe midagi parandada või muuta. See hoiak toetub Carl Rogers’i kliendikesksele humanistlikule filosoofiale (Rogers, 1957), mille kolm põhisammast: tingimusteta positiivne suhtumine, ehedus ja empaatiline mõistmine, on kujunenud minu professionaalseks kompassiks nii terapeudi kui ka superviisorina.
Olen oma töös alati lähtunud printsiibist, et meetodid teenivad protsessi, mitte vastupidi. Usun, et hea supervisioonipraktika on dünaamiline ja voolav, see ei tugine valmis retseptidele, vaid sünnib elavas ja ehedas dialoogis inimese, hetke ja suhtega. Selleks olen katsetanud erinevaid töövahendeid, mis aitaksid siseneda keerukatesse teemadesse turvalisel ja looval viisil ning toetaksid kliendi enesemõistmise süvenemist.
Süsteemne-fenomenoloogiline lähenemine annab minu tööle olulise raamistiku, võimaldades toetada inimesi ja gruppe nähtamatute süsteemsete jõudude, kuuluvuste ja dünaamikate teadvustamisel. Lähtun arusaamast, et inimene on alati osa suuremast süsteemist ning teda mõjutavad mitmetasandilised suhted ja korduvad mustrid. Selle lähenemise keskmes on veendumus, et muutus ei toimu üksnes üksikisikus, vaid ka suhetes ja süsteemides, mille osa me kõik oleme (Hellinger, 1999). Küsimused ja kohalolu on suunatud mitte niivõrd verbaalsele jagamisele, vaid kogemisele, mis sageli viib sügavamate taipamisteni kui pelk kognitiivne analüüs.
Minu lähenemistes on kindlasti oluline koht ka kehastatud kogemuse mõtestamisel. Supervisiooni ja coachingu protsessides ei soovi ma oma kliendiga keskenduda ainult mõttelisele arusaamisele või teemade tõlgendamisele, vaid luua ühiselt ruumi, kus tähendus võib ilmneda just kogemuses endas- liikumises, helis, vaikuses, kehatundes.
Fenomenoloogiline hoiak kutsub mind ja kliente ka töötempot aeglustama, et märgata seda, mis on juba olemas, ilma vajaduseta seda kohe tõlgendada või muuta. See loob aluse kuulamisele ja kohalolule, kus saavad sündida taipamised, mida ei saa planeerida, vaid lubada.
Lisaks süsteemiteooriatele on minu töös olulisel kohal ka psühhodraama põhimõtted, mis põhinevad mitmeaastasel isiklikul kogemusel psühhodraama väljaõppes. Paljud tehnikad, mida kasutan, pärinevad J. L. Moreno loodud koolkonnast– näiteks rolliteooria, mille kohaselt inimene ei ole üksnes oma mina, vaid suhestub maailmaga läbi erinevate sotsiaalsete, psüühiliste ja sisemiste rollide (Moreno, 1946). Psühhodraama pakub võimaluse neid rolle nähtavaks teha, kehastada, nihestada ja vajadusel ümber kujundada. Teadlikkus oma rollist loob valikuvabaduse selles rollis edasi liikuda või seda ümber kujundada.
Minu lähenemistes on omal kohal ka süsteemsele tööle omane tunnustamise printsiipi– olulisus tunnustada seda, mis on, enne kui püüda midagi muuta. Alles kohalolu ja aktsepteerimise kaudu saab süsteemis ilmneda uus liikumine, selgus ja võimalus (Hellinger, 1999).
käekiri tehnikate näol

Loov ja visuaalne refleksioon toetab kogemuse kehastumist-nähtavale toodud kujundid loovad ankrupunkte, mille kaudu saab inimene hiljem tähenduslikult kogemusse naasta.
Enda praktikates olen kasutanud järgmiseid tehnikaid:
- Narratiivsest lähnemisest ja muusika (psühho)teraapiast pärit teemade/probleemide eksternaliseerimist (kasutades erinevaid objekte või muusikainstrumente)
- Süsteemsest coachingust ja kontellatsiooniteooriatest pärit teema/küsimuse kaardistamist (Whittington. 2012)
- Rollivahetus ja kehastamine- toolide tehnikad, erinevad rollimängud pillidega (Moreno koolkond)
- Juhendatud kujutlusmatkad muusikata või ilma (muusikateraapia väljaõppest)
- Teemata ja temaatilised vabad improvisatsioonid pillidel (et väljendada sõnastamatut, avada tundeid või teha nähtavaks sisemisi seisundeid)
- Metafooride ja sümbolitega töö (pillid, objektid, metafoorikaardid)
- Liikumine ja kehapõhised tehnikad (embodied practices)
VIITED
- Bruscia, K. E. (1998). Defining Music Therapy (2nd ed.). Barcelona Publishers.
- Hellinger, B. (1999). Acknowledging What Is: Conversations with Bert Hellinger. Zeig, Tucker & Theisen.
- Moreno, J. L. (1946). Psychodrama. Beacon House.
- Rogers, C. R. (1957). The necessary and sufficient conditions of therapeutic personality change. Journal of Consulting Psychology, 21(2), 95–103. https://doi.org/10.1037/h0045357
- White, M., & Epston, D. (1990). Narrative Means to Therapeutic Ends. Norton
- Whittington, J. (2012). Systemic Coaching and Constellations: The Principles, Practices and Application for Individuals, Teams and Groups. London: Kogan Page.
Aitäh SWEEPi meeskonnale loa eest jagada meie koostööst sündinud pildimaterjali!

Supervisioonitöös kasutan tihti tehnikana eksternaliseerimist, mis toetub narratiivse ja muusikateraapia põhimõtetele- aidates tuua sisemised kogemused nähtavale heli, objektide ja ruumi kaudu (White & Epston, 1990; Bruscia, 1998).