mida väärtustan töös inimestega
(peale 10+ aastat terapeudina..)
Keskmine lugeja loeb 238 sõna minutis
järgnev tekst võtab aega: 3 minutit

1. KÕIGE ALUSEKS ON KOHALOLU
Kuigi erinevad loovad meetodid ja vahendid on kahtlemata suureks panuseks , et toetada kliendi ja minu vahelist terapeutilist protsessi, on siiski minu enda autentne ja häälestatud kohalolu see, mis tagab tähendusrikka ja muutustele avatud suhte ning seega ka positiivsema ja edasiviivama teraapiatulemuse.
2. TERAAPIASUHE ON MARATON, MITTE SPRINT
Usun, et teraapiaprotsess on pigem järkjärguline ning püsiv teekond isikliku kasvu ja tervenemise poole, mitte kiirspurt lahenduseni (mida väga sageli protsessilt siiski oodatakse). Maratoni analoogia kõneleb ka just sellest, et tervenemine ja eneseleidmine ei ole momentaalne; pigem jõuavad erinevad lahendused sinuni aja jooksul. See kõik rõhutab protsessi enda tähtsust – seansside ühtlast ja rahulikku rütmi, järjepidevat pingutust ja tulemuste järkjärgulist integreerimist oma ellu. Lahenduskeskne lähenemine ei tähenda, et lahendus saabub teraapias. Lahendus võib saabuda isegi aasta hiljem, kuid võimalik, et siiski tänu sellele, et kunagi käisid teraapias.
3. ENESE INSPIREERITUD HOIDMINE ON ENESEHOIU OSA
Vähemalt minu kui professionaali jaoks on see väga-väga oluline. Tunnen, et terapeudiroll on midagi palju sügavamat, kui igapäevane klientidele pühendumine; see on pidev isiklik ja professionaalne areng kombineerituna enesehoiust. Inspiratsiooni säilitamine ja pidev õppimine on minu jaoks kõrge töökvaliteedi tagamise tarvis hädavajalik. Minu inspireeritud olek tähendab, et olen sekkumistes spontaanne, loov ja 100% kohal, tuues ruumi pidevalt uuenduslikke lähenemisviise, tehnikaid ning metoodikat. Muidugi mõista ei ole see igapäevaselt reaalne, kuid teadlikkus sellest on kasvanud.
4. ALANDLIKKUS & AVATUS VIIVAD SIHILE
Ma ei tunne oma kliente. Ma ei näe nende pähe ning ma ei tea, mis tema või tema perega täpselt juhtus ning ma ei pruugi tõelist lugu mitte kunagi kuulda saama. Olen aastate jooksul kuulnud kokku sadu erinevaid narratiive ning püüan neid kuuldes jääda alati alandlikuks ja avatuks. Olen kindel, et iga inimene ise on oma elu ekspert ning teab ise kõige paremaid lahendusi oma probleemidele! Püüan hoida teadlikkust ka sellel, et inimestel on kalduvus selekteerida infot viisil, mis läheks kokku tema enda väärtuste ja hoiakutega- proovin seda üha rohkem enda puhul märgata.

5. LOOVUS ON SEISUND, MITTE TULEM
Loovust võib leida väga väikestest hetkedes ning sellega ei pea alati kaasnema pillimäng või värvisõda. Endale truuks jäädes, oma klienti kuulates ning olles avatud loovusele ja spontaansusele, suudan luua terapeutilise keskkonna, mis on ühtaegu tõhus ja nauditav. Kui tundub, et mitte miski ei tööta, siis loovus ikka töötab, sest loov olemine on orgaaniline seisund. Loovus võib peituda valikutes, võib peituda ühesainas pikas noodis, pintsli- või hingetõmbes.
6. VÕIM PEITUB VÄIKESTES MUUTUSTES
Ebareaalsed või saavutamatud eesmärgid on tohutud protsessimõrvarid! Olen ajapikku õppinud ära tundma tõeliselt väikseid (kuid olulisi!) muutusi, mis aitavad nii klientidel kui ka minul püsida motiveeritud ning teraapiarotsessis seotuna. Kasv, eneseleidmine ja positiivsed muutused toimuvad sageli järk-järgult ning liiga kõrged eesmärgid võivad need olulised aspektid varjutada ja lõpuks kogu teekonnalt naudingu ära võtta. Detailide märkamises peitub kogu võlu!
7. ISIKLIKE PIIRIDE HOIDMINE ON ÜLIMALT OLULINE, ET MITTE KANDA VASTUTUST TEISTE INIMESTE TUNNETE VÕI KÄITUMISE EEST
Piiride hoidmine töötajatega, klientidega, lapsevanematega (töötades laste ja noortega). See punkt kuulub kindlasti mu nö elukestvaõppe-varamusse ning see on endiselt teema millega külastan tihti enda superviisorit ning vajadusel käin omateraapias. Ilma piirideta kaotame oma olemuse ning hakkame kandma vastutust tunnete, mõtete ja käitumise eest, mis pole tegelikult meie. Ning kellele see veel kasulik on?

8. IGA INIMENE ON UUS ÕPETAJA
Olen oma klientidele tänulik, sest igaüks oma erilisusega on justkui uus õpetaja ning paneb tundma, et töö inimestega ei ole ega saa olema kunagi staatiline. Arenen iga kohtumisega, taasõppides teiste inimeste raskustest, taipamistest ning edasiminekutest. Olen tänulik, sest see süvendab ka minu teadlikkust inimlikkusest ning mõistan üha sügavamalt, mis on mu enda isiklikud väärtused, eriti kui need mõne kohtumise käigus endale kuuldavalt klõbisema hakkavad.
9. TEADLIK MÖLUTAMINE KUI LOOMULIK ELU OSA
Kes teab see teab, et Jaan Aru räägib muudkui logelemisest kui voorusest ja Fred Jüssi mittemidagitegemisest ehk mölutamisest. Ning ma pean siinkohal tunnistama, et ka minu isiklike lahenduste leidmise ja produktiivsuse protsessis on neil mõlemal adjektiivil oma oluline roll mängida. Minu parimad ideed sünnivad just siis, kui tõmban juhtme seinast ning luban endal olla autentselt loov. Parimad ideed sünnivad tihti unedes ning tehes asju, mida tõeliselt naudin, nt kokkamist.
10. SÜSTEEMNE VAADE LOOB SELGUST
Olen üsna tundlik ja detaile-märkav inimene ehk mulle on ümbritsevate Inimeste lugude detailirohkusesse ning tunnete keeristesse imelihtne ära kaduda. Töökogemus ja supervisiooni väljaõpe on andnud mulle süsteemselt lähenemise oskuse, mis võimaldab navigeerida lugudes ja suhetes teatud moodi distantsilt, luues loogikaid erinevates dünaamikates ning mustrites, pakkudes seeläbi ka oma klientidele toetavat raamistikku milles areneda ja terveneda.